Κυριακή 8 Ιουνίου 2014

Ημαθία - Καστοριά/Φλώρινα 3-6

Το Σάββατο 7-6 στην Καβάσιλα δόθηκε ένας πολύ ωραίος φιλικός αγώνας με πολλά γκολ μεταξύ των ομάδων της Ημαθίας και της Καστοριάς/Φλώρινας. Το σκορ ίσως παραπλανεί για τη δυναμικότητα των δύο ομάδων αφού η Ημαθία, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες που θα μπορούσαν να διαμορφώσουν τελείως διαφορετικά το σκορ. Η ομάδα  των φιλοξενούμενων, πάντως, έδειξε πολύ καλά στοιχεία με πολλούς καλούς χειριστές της μπάλας και δυνατά πόδια. Προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με 0-2 ενώ η Ημαθία μείωσε με καρφωτή κεφαλιά του Φάνη Δημόπουλου και έχασε μεγάλη ευκαιρία σε τετατέτ να ισοφαρίσει. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-3. Το δεύτερο ξεκίνησε με την Ημαθία να χάνει τη μια ευκαιρία μετά την άλλη και τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν ένα πολύ όμορφο γκολ με σουτ κάτω από τη σέντρα αφού εντοπίστηκε ο τερματοφύλακας να είναι αρκετά έξω από την εστία του. Κατόπιν, η Ημαθία κατάφερε να μειώσει σε 3-5 αλλά τον τελευταίο λόγο είχε η ομάδα της Καστοριάς/Φλώρινας που στο τελευταίο λεπτό πέτυχε το έκτο της τέρμα. Μετά τη συνάντηση οι γηπεδούχοι κέρασαν σε τοπική καφετέρια τους φιλοξενούμενους και έδωσαν ραντεβού για το επόμενο Σάββατο για νέο φιλικό στη Φλώρινα.