Κυριακή 5 Ιουνίου 2016

Δάσκαλοι Βέροιας-Δάσκαλοι Θεσσαλονίκης 3-5

Ένα ακόμα φιλικό παιχνίδι έδωσε η ομάδα μας την Πέμπτη 2-6-2016, στο γήπεδο του Σταυρού, με αντίπαλο την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Εμφανίζοντας σοβαρές αδυναμίες στην άμυνα, αλλά και στο ανασταλτικό παιχνίδι,  γνώρισε την ήττα με 3-5. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα έχασε ευκαιρίες να προηγηθεί, κυρίως με τον Κωστίκα. Μετά όμως την επίτευξη του πρώτου γκολ από τη Θεσσαλονίκη δεν έπεισε σε κανένα σημείο του αγώνα ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι καλό, παρόλο που προσωρινά ισοφάρισε σε 3-3. Οι Θεσσαλονικείς καλύτεροι στο κέντρο έφταναν με άνεση στην αντίπαλη περιοχή και πετύχαιναν εύκολα γκολ. Η άμυνα γινόταν με τα μάτια ενώ δεν έλειψαν και τα λάθη. Από ένα τέτοιο λάθος προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι. Ο τερματοφύλακας της ομάδας, Τέλης, για μια ακόμη φορά έβλεπε τους συμπαίκτες τους να μην τον στηρίζουν. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την επίτευξη δεύτερου γκολ από τους φιλοξενούμενους αφού το ένα λάθος διαδέχονταν το άλλο. Ο Βίτος κατάφερε προσωρινά να μειώσει με ωραία προσπάθεια. Το τρίτο γκολ ήρθε να διευρύνει τη διαφορά σε 1-3. Στο επόμενο πεντάλεπτο η ομάδα μας έδωσε την εντύπωση ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι μειώνοντας αρχικά με τον Άγγελο και ισοφαρίζοντας με χτύπημα πέναλντι από τον Βίτο. Όμως, αμέσως μετά τη σέντρα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το 3-4, ενώ ένα ακόμη γκολ ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 3-5. Δίκαια η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε καθώς παρουσιάστηκε πιο έτοιμη για τα τελικά του πρωταθλήματος. Η ομάδα μας υστέρησε σε πολλούς τομείς ενώ αρκετοί παίκτες, όπως ο Ορφανίδης, παρουσιάστηκαν πολύ χάλια.
Ο Τέλης παρόλο που γκρίνιαξε δέχτηκε μόνο ένα γκολ ενώ τα υπόλοιπα τέσσερα ο Μιχάλης.
Για μια ακόμη φορά η αποστολή της ομάδας ήταν ικανοποιητική.

Οι φιλοξενούμενοι, αν και μικρή αποστολή παρουσιάστηκαν καλύτεροι.